Sedlácké a řemeslné trhy mají za sebou svou premiéru. První termín jsme naplánovali na poslední květnovou neděli, která tradičně patří místním staročeským májům, aby o návštěvníky nebyla nouze. Ještě večer před zahájením to vypadalo beznadějně, lilo jako z konve, ale v sobotu nakonec sprchlo až večer na malé i velké tanečníky moravské besedy. Grant Ministerstva životního prostředí nám kromě jiného umožnil nechat vyrobit dřevěné prodejní stánky, opatřit je plachtami a koupit solidní stan na dětské akce nazvané „Šikovný sedláček“. Od ranního kuropění pak kluci od místních hasičů dávali stánky dohromady na travnatém plácku vedle hospody, aby po sedmé hodině mohli přijíždět první prodejci.

Co bylo k mání? Pečivo všeho druhu, výborné koláče a šťávy od hospodyň z okolí, karlštejnské víno s odborným výkladem sklepmistra Kolka, kvalitní, ručně sbíraný mák a kmín, koření, místní med, mošty z Čisovic, sazenice, chlazené a smažené ryby, na tržišti se připravovaly langoše a až do večera vydržely palačinky různých náplní. Z řemeslných výrobků nechyběla keramika Magdalény Brožové z Klínce, polštářky, šperky a náušnice pet-artové sochařky Veroniky Richterové a jejích dcer, dřevěné hračky, drátenické ozdoby a mnohé další. Mne nejvíce dojal halounský medvídek od Ivanky Kylarové vyrobený z ovčí vlny.

Odpoledne patřilo dětem. Místní včelař Honza Hovorka nalákal malé i velké na stáčení medu, díky odbornému výkladu „pana doktora“ už tedy víme třeba to, že lesní med nevyrábějí včelky z pylu. Děti dostaly „vandrovní knížky“ šikovného sedláčka, do nichž se jim zapisovaly splněné zkoušky: drátenické zdobení skleniček na med (nezůstaly prázdné), výroba svíček ze včelího vosku, závody pilných včelek v dopravování nektaru a nakonec včelí kvíz. Další zkoušky se budou do knížek zapisovat ještě čtyřikrát (25.6., 27.8., 17.9., 15.10.).

A na co se můžeme těšit v červnu? Budeme se snažit rozšiřovat sortiment, přibudou sýry a ostatní mléčné výrobky od Homolů z Bělče, přijedou Peckovi z Řevnic s výbornými koláči. Šikovný sedláček se projede na koníkovi z Bělče. Pod vedením malíře Matěje Lipavského si zkusíme koně vymodelovat z hlíny, naučíme se ho kreslit, ze sádry budeme odlévat kopyta a podkovy a pro hbité sedláčky bude přichystaná „Velká Třebaňská“ – překážková dostihová dráha. Máme se na co těšit, tak nezapomeňte: v sobotu 25. června od 9.00 do 12 hod.!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.