Měl by Josef II. z třebaňského posvícení radost?

Víte, proč je posvícení „havelské?“ A proč je posvícení „posvícení“? Že hospoda svítila déle do noci než obvykle? To jistě ano, ale posvícení, původně „posvěcení“ bylo výroční slavností vysvěcení kostela. Ale proč havelské? Inu každá farnost měla své posvěcení jindy, takže lidé jezdili slavit z blízkého i dalekého okolí. Z toho neměl velkou radost císař Josef II. Měl pocit, že poddaní by měli hlavně pracovat a ne flámovat, a tak nařídil, že posvícení se bude v celé monarchii držet třetí říjnovou neděli po svátku sv. Havla. Takto zavedl reformátor jednotné „císařské“ neboli také havelské posvícení, čímž dal venkovanům hezkou příležitost slavit posvícení dvě…

Vzhledem k tomu, že vrchnost si letos svátek sv. Havla vybrala pro volby, konalo se posvícení v Zadní Třebani o týden dříve. Díky téměř letnímu počasí jsme mohli dýně vydlabat a zdobit venku a rychlí a zruční dlabači se před začátkem loutkové pohádky stihli povozit i na konících. Ježibaba se ne a ne poučit ze starého triku Jeníčka a Mařenky, takže opět skončila ve vlastní peci a desítky malých diváků pak mohly perníkovou chaloupku nerušeně doloupat. Počet návštěvníků nás až zaskočil, příště opatříme loutkám mikrofony, slibujeme. Děti se pak s nadšením vrhly do kohoutích zápasů, navlékání korálků či vyrábění semínkových koláčů pro ptáčky. Budoucí hospodyňky a hospodáři se jali vykrajovat perníčky z rozváleného těsta, takže trouba pekla až do večera. Rodiče museli zatnout zuby, když se jejich ratolesti krmily povidly se zavázanýma očima, ale srdce jim hned pak zjihla při pohledu na zpívající a tančící děti z třebaňské školky. Ti větší pak pod vedením Pavly Švédové svou energií nakazily a rozezpívaly celý sál, takže Třehusk měl v sobotu v Třebani velmi silnou konkurenci. Všem účastníkům patří veliký dík.

Měl by tedy Josef II z třebaňského posvícení radost? Pravda, neslavilo se od neděle do pátku, jako v dávných husarských dobách. To by ho snad potěšilo. Ale na druhou stranu přijížděli lidé i z dalekého okolí. Hlavní cena tomboly, pečená kachna, tak doputovala až do vesničky Kala u Černošic. Za to by nám císař nepoděkoval.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.