„Na svatého Havla poslední jabko do pytle,“ psali jsme loni na plakáty Havelského posvícení. Rok uplynul jak voda v Berounce a na letošního svatého Havla jsme strčili do pytle poslední trhy.

Tedy dopředu plánované poslední trhy – před pár týdny nás ještě oslovil sbormistr Lukáš Prchal, hlavní organizátor řevnického festivalu BioBlues, zda bychom mohli uspořádat trhy v Řevnicích jakožto začátek festivalového dne. A když už se Lukáš uvolil nacvičit s naším nově vzniklým amatérským smíšeným sborem čtyři skladby a po pouhých čtyřech zkouškách hned troufale vystoupit na veřejnosti, nemohli jsme jeho prosbu v Řevnicích 22. října odmítnout.

Na Havelské trhy 15. října tentokrát přijel i uzenář z Řevnic, dorazilo víno z Karlštějna, nechyběly sýry, Peckovic koláče, bylinky, dýně. Šikovní sedláčci vyráběli z ovčí vlny. Ivanka Kylarová z Haloun učila děti vlnu plstit, malé slečny se hned pustily do výroby šperků a náušnic, u vedlejšího stolu se rodila minimiminka do skořápek vlašských ořechů a vznikaly ozdobné zvonky. Paní Eva Uxová všem nejdříve názorně předvedla, jak se dnes taková ovečka nechá elektricky ostříhat – všechny překvapilo, že u toho sedí odevzdaně jako ovce. Na vlastní oči jsme pak shlédli, jak se vlna na kolovrátku spřádá a už víme, proč třem přadlenám narostl do obřích rozměrů palec, pysk a noha. Slunečnou idylku trhů skvostně doplnily housle, akordeon a klarinet Petra Mareše a jeho dvou přátel. Proč jste se, pánové, rozhoupali až teď na konec?!

Marka Míková a Antonín Novotný zahráli i za pomoci malých diváků v hospodském sále představení „Husy na tahu, aneb co jsme viděli, když jsme k vám letěli.“ Následovalo předání cen nejaktivnějším šikovným sedláčkům. Hlavní cenu získali Martin, Hanička a Terezka Marešovi, kteří nechyběli ani na jedné akci a jak nám bylo sděleno, jejich rodinný víkendový program se odvíjel od termínů Sedláckých a řemeslných trhů. Gratulujeme! Marcipánové sousoší jejich rodiny prý po týdnu stále ještě nechtějí zkonzumovat.

Na večerní zábavu nás v pozdním odpoledni nalákala tanečnice Tereza Indráková, která malé i dospělé děti naučila několik kolových tanců na klezmerovou muziku. Začátek večerní zábavy se bohužel opozdil vinou nezkušeného zvukaře, za což se návštěvníkům moc omlouváme, kapela Trombenik v tom byla vskutku nevinně. Chlapci to nemohli naplno rozbalit, dokud se navzájem neslyšeli, což nakonec zařídil správným zapojením kabelů až sbormistr Lukáš Prchal. Za to mu patří třikrát vivat, protože bez jeho pomoci bychom patrně museli vracet vstupné. Vystoupení našeho pěveckého sboru si jako jeho člen netroufám hodnotit, přinejmenším jsme zkrátili čekání na kapelu.

Výborní Trombenici střídali klezmerovou muziku s lidovkami, čardáši, došlo i na Bregovičův Underground, Ježkův Klobouk ve křoví a další lahůdky. Tancechtiví snad byli ukojeni. Na závěr letošních trhů bychom rádi poděkovali všem, kteří nám pomohli:

Ministerstvu životního prostředí za získání grantu,
OÚ Zadní Třebaň za poskytnutí pěkného místa, zaplacení divadélka a věnování cen do tomboly,
Lukáši Prchalovi za jeho čas a um, který věnoval třebaňskému velmi smíšenému sboru a za pomoc při ozvučení sálu,
dětem a paním učitelkám ze ZŠ a MŠ Zadní Třebaň za krásnou výzdobu sálu,
Jiřímu Nikodýmovi za převážení stánků sem a tam,
Václavu Bursíkovi za poskytnutí prostoru pro Havelskou zábavu,
Martinu Kirovovi za natočení a vyrobení filmového dokumentu o trzích,
dárcům cen do tomboly: Magdaleně Richterové, Pekařství u Pecků, Heleně Ševčíkové a Milušce Malé ze SDH Zadní Třebaň, panu Šarounovi-Gerberovi z Řevnic, paní Neubaerové,
Martinu Tučkovi a chlapcům hasičům a za pomoc při stavění stánků,
Mílovi Frýdlovi a Lucce Paličkové za pomoc při propagaci (Lucce i za pomoc s tombolou),
muzikantům z Trombeniku za výborné hraní,
Petru Marešovi a jeho přátelům za nezištné muzicírování na říjnovém trhu,
paní Valšubové z Řevnic za kartony na výrobu Vandrovních knížek Šikovných sedláčků,
Janu a Heleně Lipavským za pomoc s organizací a přípravou
a nakonec i za účast všem prodejcům, návštěvníkům a vedoucím dětských aktivit.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.